Cuma Çevİk Kİmdİr?

IMG_20180423_183431.JPG

Türkçe

Çocukluğundan beri resim yapmaya ilgi duymuş, bu ilgisini Orta okulda geliştirmiş ve Lise’de 30 eserden oluşan bir Yağlı Boya sergisi açmıştır. Lise yıllarında Türkiye genelinde düzenlenen bir resim yarışmasında birincilik kazanmış ve ödül olarak bir fotoğraf makinesi hediye edilmiştir.

Her ne kadar Güzel Sanatlar okumayı istese de maddi imkanları elvermediği için Üniversitelerin yetenek sınavlarına girememiş ve istediği bölümü okumak yerine Sosyal Bilgiler Öğretmenliği okumuştur. Üniversite yıllarında resim yapmaya fırsat bulamamış ve tanıdığı bir fotoğrafçı arkadaşının vesilesi ile fotoğrafçılığa merak salmıştır. 2013 yılında mezun olduktan sonra ilk Fotoğraf Makinasını almış ve Üniversiteyi okuduğu Bolu şehrinin zengin doğası sayesinde Doğa ve Manzara fotoğrafları çekmeye başlamıştır.

Daha sonra 500px, Flickr, Instagram gibi fotoğraf siteleri ile tanışmış ve bu merakını geliştirip profesyonel anlamda çekimler yapmaya başlamıştır. 2015 yılına kadar Türkiye’nin birçok şehrine seyahat etmiş ve bu şehirlerin doğasını fotoğraflamıştır. 2015 yılında ilk yurtdışı seyahatini Endonezya’nın Bali adasına yapmış, bu cennet adayı fotoğrafladıktan sonra Yurtdışı seyahatine Avrupa ülkeleri ile devam etmiş ve sonrasında Dünya çapındaki 40’tan fazla ülkeye seyahat etmiştir.

Şu an özel bir şirkete Turizm ve Seyahat Danışmanlığı, Yurtdışı merkezli bir Sosyal Medya Ajansına danışmanlık ve Editörlük yaparken diğer yandan Dünya Ülkelerine seyahat edip fotoğraf sanatını devam ettirmekte ve kendisi gibi gezip fotoğraf çekmek isteyen insanlara fotoğraf ve gezi turları düzenlemektedir..

English

Turkish photographer Cuma Cevik organizes adventurous trips to a wide range of countries after being inspired to shoot incredible landscape photography around the world. Bringing along curious travelers, they set out on photo safaris to capture the magical landscapes of each setting. Interestingly, it was an early love of fine art that brought Cevik toward his current profession.

Initially interested in oil painting, he instead studied to become a social studies teacher when the art academy proved too costly. It was during university that he took up photography as a creative outlet. Upon graduation, he began traveling the world to shoot stunning outdoor photography. He was initially drawn to landscape photography thanks to the rich nature he was surrounded by in the Turkish city of Bolu, and the pull toward landscape photography has only grown stronger as he has continued to voyage around the world.

Pulling out the vibrant verdant greens of hills and valleys, his landscapes appear to be straight from a dream. Whether positioning the sun perfectly to capture the dust kicked up by wild horses or framing wildflowers to provide a pop of color, the self-taught photographer has clearly used his love of the arts to help compose dramatic and reflective scenes.

Now, he organizes trips around the world where small groups of photo enthusiasts will have the opportunity to shoot imagery in spectacular settings. Finland, Faroe Islands, Iceland, and Italy are just some of the trips Cevik is organizing for 2020.