İzlanda Fotoğraf Gezisi

08-14 Haziran 2020 (6 Gece 7 Gün) (1 Kişilik yer kaldı)

6-12 Temmuz 2020 (6 Gece 7 Gün) (3 kişilik yer kaldı)

Kontenjan: 8 Kişi

Fiyat: 1800 Euro (Çift kişilik odada kişi başı)

Vize: Gerekiyor (Schengen) 

İzlanda! Parlak renkli riyolit dağlarının, buharlaşan nehir sistemlerinin, köpüren sıcak su kaynaklarının, masmavi göllerin ve devasa şelalelerin kuşattığı, buzullar ve güçlü volkanlarla çevrili başka bir gezegen.. Bu 7 günlük fotoğraf turunda İzlanda'nın gizli mücevherleri ve el değmemiş inanılmaz güzelliği olan yerlerin birçoğuna gideceğiz. Mükemmel ve benzersiz kompozisyonlar sunan, kalabalıktan uzak Highlands bölgesi, volkanik mucizelerin yaşandığı Landmannalaugar bölgesi ile pırıltılı şelaleler, güçlü buzullar ve siyah kumlu plajların olduğu Güney Sahili’ne gidiyoruz. Öyleyse hazırlan! Kutup ülkelerinin yaz cenneti seni bekliyor!

İzlanda’ya daha önce defalarca gitmiş olmanın verdiği tecrübeyle, o andaki mevcut hava koşullarına göre sizin doğru zamanda doğru yerde olmanızı sağlayacak bir plan hazırladık. İzlanda'nın değişken ışık koşullarında çekim yapma konusunda uzmanız. Tehlikeli Highlands bölgesinde güvenliğinizi sağlamak, atölye boyunca fotoğraf yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olmak için yanınızda olacağız. Highlands bölgesine normal araçlar ile girmek yasak olduğu için bize özel 4x4 ve konforlu küçük bir minibüs ile seyahat edeceğiz.

Bu, yalnızca bir fotoğraf atölyesi değil, aynı zamanda Viking torunlarının yaşamına yakından şahit olacağımız, İzlanda’nın eşsiz manzaralara sahip doğasında kaybolacağımız, volkanik oluşumları ve aktiviteleri göreceğimiz, viking yemeklerinin tadına bakacağımız ve daha birçok sürprizi yaşayacağımız bir deneyim olacak. Her düzey fotoğraf sever katılabilir. Sadece gezmek ve güzel manzaraların tadını çıkarmak için de bize eşlik edebilirsiniz.

Bu gezi Cuma Çevik Fotoğrafçılık tarafından Aurora Travel LTD firması ile düzenlenmektedir. Programımız hava şartlarına bağlı olarak değişebilir ancak genel olarak aşağıdaki gibi olacaktır.

1. Gün - Reykjavik

Türk Havayolları + Icelanair’in Stockholm aktarmalı uçuşu ile İzlanda’nın başkenti Reykjavik’e bir saat uzaklıkta bulunan Keflavik Havaalanında saat 15:30’da buluşuyoruz. Hava alanında bizi bekleyen 4x4 araçlarımız ile konaklayacağımız villamıza doğru yola koyuluyoruz. Villamıza yerleştikten sonra akşam yemeği için dışarı çıkacağız. Güzel bir akşam yemeği sonrasında gün batımında fotoğraf çekeceğimiz çok özel iki lokasyona gideceğiz. Gün batımı saati akşam 23:00 civarında olduğu için öncesinde yeterince vaktimiz olacak. Fotoğraflarımızı çektikten sonra dinlenmek için villamıza geri dönüyoruz. Geceleme: Reykjavik

2. Gün - Seljalandsfoss, Skogafoss, Dyrholaey ve Reynisfjara

İkinci günümüzde macera gerçek anlamda başlıyor. Bize özel 4x4 ve konforlu küçük bir minibüs ile güney sahili boyunca yolculuğumuza başlayacağız. Bu bölge İzlanda'nın en popüler turistik rotalarından biri ve nedenini çok çabuk öğreneceksiniz; Ana yol büyüleyici güzellikler ile kaplı, gezi için çok iyi ama fotoğrafçılık için daha da iyi.

İlk duraklarımız, ülkenin en ünlü turistik yerlerinden ikisi, Seljalandsfoss ve Skógafoss şelaleleri olacak. Seljalandsfoss şelalesi 63 metre yükseklikteki bir mağara üzerinden düşer; mağaranın içine giden patikadan yürüyüp şelaleyi benzersiz bir açıdan fotoğraflayabileceğiz. Efsane'nin aksine Skafoss şelalesinin arkasında hiç mağara yok (gizli hazinenin korunduğu bir mağara olduğu söylenir). Seljalandsfoss'tan daha güzel ve daha çarpıcı olmasının yanı sıra ünlü Vikings dizisinde Floki karakterinin su tanrılarını gördüğü sahnenin çekildiği yerdir. Her iki şelale de aynı yükseklikte olmasına rağmen, Skogafoss’un debisi daha güçlü ve daha geniştir. Güneş parlıyorsa, gökkuşağı sis boyunca yayılır ve sıra dışı ışık olayları yakalamanıza izin verir. Bu şelaleleri fotoğrafladıktan sonra öğle yemeği molası veriyoruz.

Gün batımı için güney sahilindeki Dyrholaey’e gidip kara kumlu plajın beyaz köpüklü okyanus dalgaları ile zıtlaştığı o inanılmaz manzarayı fotoğraflayacağız. Sonrasında ise Reynisfjara'ya devam edeceğiz. Bu büyüleyici sahil şeridi, bir zamanlar dünyanın tropik olmayan en güzel plajları arasına girmişti. Reynisfjara plajındaki başlıca konumuz ise Reynisdrangar isimli kaya yığınları olacak. Bu iki bazalt sütun, fırtınalı okyanustan 66 metreye yükseliyor ve efsaneye göre, bir gemiyi kıyıya çekmeye çalışırken sabah güneşine yakalanıp taşa dönüşmüş iki trolün kalıntılarıdır. Burası bizim için harika bir fotoğraf konumudur (özellikle gün batımında güneş bize bir sürpriz yaparsa). Reynisfjara plajında çok güçlü dalgalar olacak, bu nedenle bölgenin güzelliğine kapılıp kendinizi tehlikeye atmamanız tavsiye edilir.

3. Gün - Turistlerden Uzak Gizli Lokasyonlar

Bu gün siz değerli katılımcılarımıza özel sürprizlerimiz var! Büyük emekler harcayarak ve yorucu araştırmalar yaparak bulduğumuz, kimsenin bilmediği ve henüz turistik olmamış eşsiz güzellikteki fotoğraf lokasyonlarına gideceğiz. Önceden uyaralım; İzlanda’daki bu manzaralar sizi sizden alacak!

4. Gün - Fjaðrárgljúfur, Diamond Beach ve Jokusarlon Buzulu

Sabah erken bir kahvaltıdan sonra doğuya doğru yola çıkacağız ve geniş Vatnajökull Milli Parkı'nın sadece küçük bir kısmı olan Skaftafell doğa rezervine giderken yol üzerinde Sólheimasandur'un geniş siyah kum çölünü gezeceğiz. Bu çölü gezdikten sonra ünlü popçu Justin Bieber’in klibini burada çektikten sonra dünya çapında ünlenen Fjaðrárgljúfur vadisine gidiyoruz. Sonrasında daha doğuya devam edip, "İzlanda'nın Kraliyet Mücevheri" olarak bilinen Jökulsárlón buzul gölünün fantastik güzelliğini fotoğraflayacağız. Bu göl estetik ve sakin atmosferi sayesinde bu ünvanı almıştır. Muazzam buzdağları, Breiðamerkurjökull buzulundan koptuktan sonra, lagünün durgun sularından yüzerek ve parçalanarak yola çıkıyor. Buzdağları, lagünün yakınındaki Diamond Beach'e geldiklerinde plajdaki jet siyahı kumullarda dalgalar ile yıkanarak, hayranlık uyandıran görseller yaratmaktadır. Jökulsárlón'da geçirdiğiniz zaman bittikten sonra otelimize geri dönüyoruz.

5. Gün - Geysir Jeotermal Bölgesi ve Kerlingarfjoll Sıradağları

Bugün iyi bir uyku çekip geç kahvaltının ardından Geysir jeotermal bölgesini gezmeye gidiyoruz. Buradaki en ilgi çekici gayzer Strokkur, sıcak suyunu her 5-10 dakikada bir 15-20 metreye püskürtüyor. Dikkate değer diğer gayzerler ise Blesi ve Smidur'dur. Kuzeyde renkli fümeroller (yanardağların etkin bulunmadıkları dönemlerde, ağız ve çatlaklarından güçlü olarak gürültüyle çıkan gaz ve buharlar) ve güneyde kaynayan çamur bataklıkları göreceğiz. Öğle yemeğinden sonra bir diğer lokasyonumuz olan Kerlingarfjoll bölgesine gidiyoruz.

Renkli riyolit (granitle kimyasal yapı yönünden aynı olan, serbest silisçe zengin, içinde mikrolitler bulunan kayaç) dağ silsilesi Kerlingarfjöll’ün ilginç bir özelliği var. Güneş ışıklarının altında, yamaçlardaki minerallerin rengi değişiyor ve sürekli değişen çarpıcı bir etki yaratıyor. Burada fotoğraflarımızı çektikten sonra yakındaki bir başka jeotermal alan olan Hveravellir'i de ziyaret edeceğiz. Hveravellir, İzlanda'daki en büyük jeotermal alanlardan biridir. Burada kaplıcalar, fümerol dumanları ve çok renkli kaya yüzeyleri bulacağız. Ayrıca yakınlardaki bir başka şelalenin fotoğrafını çekeceğiz. Arkasındaki dağ fonu ve etrafını saran karanlık kayalar ile bu şüphesiz güzel bir durak. Sonrasında geceleme için otelimize geri dönüyoruz.

6. Gün - Highlands ve Landmannalaugar

Bu gün, erken kahvaltının ardından Landmannalaugar'ın güzel yayla havasını ziyaret edeceğiz. Landmannalaugar, doğal, jeotermal ısıtmalı sıcak havuzların bolluğundan dolayı “Halk Havuzları” anlamına gelmektedir. Kaplıcaları, renkli riyolit dağları, muhteşem kaya oluşumları, geniş lav alanları ve yemyeşil bitki örtüsü ile bu bölge, ülkedeki en popüler ve fotojenik alanlardan birisidir. Bu doğa harikalarını fotoğraflayacağız ve Frostastaðavatn gölü de dahil olmak üzere bölgenin güzel bir manzarasını görmek için Fjallabak yayla yolundaki Mýrdalsjökull buzulunun kuzeyinde yürüyüş yapacağız. Bu patika, pitoresk kayalıklarla, koyu renkli kumlar ve yosun kaplı lavlardan oluşan volkanik bir alandan geçiyor. Yol üzerindeki harika manzaraların tadını çıkarıp fotoğrafladıktan sonra Bláhylur ve Ljótipollur'un krater göllerine gideceğiz. Ljótipollur, “Çirkin Havuz” anlamına gelir ve bu göl için gerçekten garip bir isim. Çünkü bu gölün estetiği tamamen ismine aykırıdır, volkanik kraterin toprak rengi canlı bir kırmızıdır, bu özelliği nedeniyle göle fotojenik bir karşıtlık verir.

Daha sonra Sigöldugljúfur kanyonunda birarada bulunan onlarca şelaleyi görmeye gidiyoruz. İzlanda’daki diğer cazibe merkezleri kadar iyi bilinmemekle birlikte, Sigöldugljúfur kanyonu başlı başına muhteşem bir yer ve çarpıcı fotoğraflar ile sonuçlanacak. Yeşil yosunlar, buz mavisi su ve siyah kayalıkların kontrastı özellikle hoş bir etki yaratıyor.

7. Gün - Reykjavik

Ne yazık ki, bu senin son günün. Uçak saatine göre zamanın varsa, İzlanda'nın başkenti Reykjavík'te bazı kentsel manzaraları görmek için son bir fırsatın olacak. Sonrasında Keflavík Havaalanı'na geri dönecek ve harika anılarınızı yanınıza alarak uçağınıza bineceksiniz. Güle güle!

Not: Veya hemen ertesi gün başlayacak olan Faroe Adaları gezimize de katılıp bu gün de bizimle birlikte gezmeye devam edebilirsin. Dikkat: +1 gecelik konaklama ve ulaşım için düşük bir miktarda ekstra ücret gerekiyor.

8. Gün - Faroe Adaları

İzlanda gezisinin hemen sonrasında başlayacak olan Faroe Adaları gezimiz için uçağa biniyoruz. Reykjavik’ten Faroe Adaları’na uygun fiyatlı direk uçuşlar var.

Kalacağımız Lüks Villa’lardan bazı fotoğraflar:

FİYATA DAHİL OLANLAR:

 • 6 Gecelik Manzaralı Villa konaklaması + Kahvaltı

 • Ulusal park giriş ücretleri

 • Yürüyüş ve rehberlik ücretleri

 • Klimalı 4x4 özel aracımız ile tüm transferler

 • Cuma Çevik tarafından verilecek fotoğraf eğitimi ve danışmanlık

 • Seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR:

 • Gidiş-Dönüş uçak bileti

 • Vize

 • Öğle ve akşam yemekleri

NE GETİRMELİ?

Seyahat öncesinde gideceğimiz ülkenin mevsimsel hava şartlarına göre getirilmesi gerekenlerin detaylı listesini katılımcılarla paylaşacağız.

REZERVASYON VE ÖN KAYIT İÇİN:

İsim Soyisim *
İsim Soyisim

NOTLAR VE ŞARTLAR:

 • Grup lideri hava şartlarına, yol şartlarına ve sosyal olaylara göre program içeriğini değiştirme hakkına sahiptir.

 • Yeterli katılımın sağlanamaması durumunda hareket tarihinden 2 hafta önce tüm katılımcılara bilgi vermek kaydıyla organizasyon iptal edilir ve ücretlerin tamamı iade edilir.

 • Konaklama yapılacak oteller şartlar doğrultusunda kalite standardı aynı kalması koşulu ile değiştirilebilir.

 • Gezi fiyatına dahil olmayan yemekler için grup lideri yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla herkes dilediği yerden hizmet alabilir.

 

İPTAL VE İADE KOŞULLARI:

 • Katılımcının gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya mücbir sebep nedeniyle atölyenin başlamasına 60 günden daha fazla bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir.

 • Atölye tarihine 45 gün ve daha az kala yapılan rezervasyon iptallerinde toplam ücretin %50'si, atölye tarihine 30 gün kala yapılan iptallerde ise toplam ücretin tamamı geri iade edilmez.