Ürdün Fotoğraf Gezisi

4 Gece 5 Gün  (22 - 26 Mart 2018)

Kontenjan: 15 Kişi

Fiyat: 1590 $ USD

Vize: Gerekmiyor

Tarihi dolu dolu yaşayacağımız, fotoğrafçılar için adeta cennet bir ülke olan Ürdün'e gidiyoruz. Bu ülke kaliteli zaman geçirmek isteyenlerin en gözde ülkesi. Keşfedilmeyi bekleyen değerli bir mücevher adeta...

Yolculuğumuza Dünyanın 7 Harikasından Biri olarak adlandırılan, 2000 seneden daha eski bir geçmişe sahip, buram buram tarih kokan, Nebati'lerin gizem dolu ülkesi ve gizli hazinelerin saklandığı ‘’Kayıp Kent Petra’’ ile başlıyoruz. Kral Mezarları, antik tiyatrolar, kolonlu caddeler, tapınaklar, Bizans kilisesileri ve manastırlarının bolca yer aldığı Petra'nın; en az Mısır’daki piramitler kadar önemli olduğunu göreceğiz.

Biraz güneye indiğimizde ise adeta kızıl gezegen Mars'ı andıran Wadi Rum’da gündüz çölde jeep safari yapıp akşamında, ’’Arap Gecelerini’’ çadırlarda kalarak yaşayacağız. Arabistanlı Lawrence (1962) ve Marslı (2015) gibi başyapıt filmlerin çekildiği, kıpkızıl kumların süslediği adeta farklı bir gezegen olan Wadi Rum'da gece 4x4 jeepler ile ay ışığı altında safari yapıp ay battıktan sonra da yıldız pozlama yapacağız. Tabi bu kadarı bize yeter mi? Yetmez..

Deniz seviyesinin 400 metre altında bulunan ve içinde barındırdığı yoğun tuzdan dolayı hiçbir canlının yaşamadığı Ölü Deniz (Lût Gölü) ise ayrı bir cazibe merkezi. Buranın en büyük özelliği, göldeki tuz yoğunluğundan dolayı, siz göle girer girmez sizi yüzeye atması. Suyun üzerine oturuyor hissi yaratan bu deneyimi mutlaka yaşayacağız. Gölden çıktıktan sonra yine gölden çıkarılan siyah çamuru vücudumuza sürüp, cildimize doğal bir bakım yaparak kendimizi şımartacağız. 

1. Gün - Amman - Petra (22 Mart 2018 Perşembe)

Saat 12:00'da Ankara Esenboğa Havaalanında buluşup tanışıyoruz. 14:05'da kalkan Pegasus Havayolları PC-1710 sefer sayılı uçağımız ile Amman Havaalanı'na 2 saatlik bir yolculuğumuz olacak. Amman'a vardıktan sonra bizi bekleyen aracımıza binip Petra'daki otelimize gidiyoruz. Akşam yemeğinin ardından ilk durağımız Petra'nın büyülü geceleri. Bu akşam Kayıp Kent Petra'nın mum ışıkları ile aydınlatılmış halini ve yıldızları fotoğraflayacağız. Güzel bir gecenin ardından yol yorgunluğumuzu atmak ve dinlenmek için otelimize dönüyoruz. 

2.Gün - Petra (23 Mart 2018 Cuma)

Sabahın ilk ışıkları ile Petra Antik Kenti'ni gezmek için otelimizden ayrılıyoruz. İlk fotoğraf noktamız için eski kral yolu olarak bilinen derin vadiden yürüyeceğiz. Bu yürüyüş bize antik zamanlarda yaşıyormuşuz hissi verecek. Yarım saatlik yürüyüşün ardından Petra şehrinin en ünlü bölgesi olan Kraliyet Hazinesi'nin saklandığı yapıya geliyoruz. Hazinenin saklandığı tarihi mekanı farklı açılardan fotoğraflamak için bolca zamanımız olacak. Ardından bu yapıyı vadinin üst tarafından görmek için yerel rehberler eşliğinde 20 dakikalık bir tırmanış yapacağız. Fotoğraflarımızı çektikten sonra Ürdün'ün yerel çayını içip manzaranın keyfini çıkartacağız.

Sonrasında Petra şehrinin kayalara oyularak yapılmış en büyük yapısı olan Ad-Deir Manastırı'nı görmek için yola koyuluyoruz. Buraya katırlar ile veya yürüyerek gidebiliyoruz. Yaklaşık bir saat sürecek yürüyüş esnasında Farsa vadisi, antik tiyatro, mahkeme, sütunlu caddeler, kral mezarları, tapınaklar, bizans kiliseleri ve insanların kurban edildiği yerler gibi birçok tarihi yapıyı göreceğiz. Manastıra vardıktan sonra yorgunluğumuzu atıp biraz dinlenmek ve açlığımızı yatıştırmak için gözleme, sandviç vb. atıştırmalıklar yiyip çay içme fırsatı bulacağız. Yemek molasının ardından fotoğraflarımızı çekiyoruz ve güneş batmadan önce dönmek için yola koyuluyoruz. Konaklama Petra'daki otelimizde.

3.Gün - Wadi Rum (24 Mart 2018 Cumartesi)

Sabahın erken saatlerinde otelimizde yapacağımız güzel bir kahvaltıdan sonra bizi bekleyen aracımıza binip Vadi Rum'a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık bir buçuk saat süren yolculuktan sonra çölde konaklayacağımız kamp-otelimize geliyoruz. Bedevi çadırımızda alacağımız güzel bir öğle yemeğinin hemen ardından bizi bekleyen 4x4 jeeplerimiz ile vadiyi keşfedeceğimiz bir safari tur yapacağız. Vadinin derinliklerinde deve kervanlarını, Mars gezegenine benzeyen çeşitli kaya oluşumlarını ve kum tepelerini görüp fotoğraflayacağız.

Gün batımını vadideki güzel bir tepeden izledikten sonra akşam yemeği için kamp-otelimize dönüyoruz ve akşam yemeğinden sonra ay ışığı altında ikinci bir jeep safari turu yapacağız. Jeepler ile yarım saatlik bir sürüşün ardından kemerli kaya oluşumlarına geliyoruz. Burada ay battıktan sonra yıldız pozlama yapacağız. Sonrasında dinlenmek için otel konforunu hissedeceğimiz lüks çadırlarımıza çekiliyoruz. 

4. Gün - Wadi Rum - Ölü Deniz (25 Mart 2018 Pazar)

Çadırlarımızda geçirdiğimiz güzel bir gecenin ardından sabahın ilk ışıkları ile rengarenk olan kum ve kaya oluşumlarını fotoğraflamak için vadinin derinliklerine bir başka jeep safari turumuz olacak. Çöl soğuğu, içimizi ısıtan güneş ışıkları ile yer değiştirirken derin bir huzur hissine kapılacak ve bu renk cümbüşüne tanıklık edeceğiz. Bu sırada fotoğraflarımızı çekmeyi unutmuyoruz elbette.

Sabah yaptığımız çöl safarinin ardından kamp otelimizde kahvaltı yapıyoruz. Kahvaltının ardından yaklaşık 4 saat sürecek yolculuğumuz ile dünyanın en tuzlu su kütlesi olan Ölü Deniz'e geliyoruz. Burada dinlenme ve öğle yemeği fırsatımız olacak. Gün batmadan bir iki saat öncesinde Ölü Deniz'e girecek ve batıp batmayacağımızı test edeceğiz. Günbatımı sırasında fotoğraflarımızı çekiyoruz ve ardından akşam yemeği yiyeceğiz. Sonrasında günün yorgunluğunu atmak için dinlenmeye çekiliyoruz.

5.Gün - Amman - Ankara (26 Mart 2018 Pazartesi)

Otelde aldığımız kahvaltının ardından dönüş için yola çıkıyoruz. Dönüş uçuşumuz Pegasus Havayolları'nın 14:25'te kalkan PC-1711 sefer sayılı uçağı ile olacak. 2 saatlik uçuşun ardından saat 17:20'de Ankara'ya varıyoruz.

ÜCRETE DAHİL OLANLAR:

 • Gidiş-Dönüş Uçak Bileti
 • 4 veya 5 Yıldızlı Otellerde 4 Gecelik Konaklama + Kahvaltı
 • Klimalı Özel Aracımız ile Transferler
 • 3 Adet Jeep Safari Turu
 • Kamp Yerindeki Öğle ve Akşam Yemeği
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • Cuma Çevik tarafından verilecek fotoğraf eğitimi ve danışmanlık
 • Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Zorunlu TURSAB Seyahat Sigortası
 • Yurtdışı Çıkış Harcı

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR:

 • Tek Kişilik Oda Farkı (210 $ USD)
 • Öğle ve Akşam Yemekleri
 • Mini Bar kullanımı ve Oda Servisi
 • Tüm Kişisel Harcamalar

NE GETİRMELİ?

 1. Fotoğraf Makinesi, Tripod, Kablolu Kumanda ve Filtreler
 2. Geniş açılı, Orta-Zoom ve Tele-foto Lensler
 3. En az 32 GB'lık 2 adet hafıza kartı
 4. Hava şartlarına uygun kıyafetler. (Ortalama Sıcaklık: Gündüz 18 °C / Gece 5 °C)
 5. Güneşten korunmak için güneş kremi, uzun kollu kıyafetler ve şapka
 6. Hediyelik eşya, yemekler ve kişisel harcamalar için bir miktar Amerikan Doları

 

REZERVASYON VE ÖN KAYIT İÇİN:

cumacevikphoto@gmail.com 

Ad Soyad *
Ad Soyad