SIKça SORULAN SORULAR

Ne iş yapıyorsun?

Çocukluğumdan beri hep çalıştım. Ortaokulu okurken okuldan çıktıktan sonra iki üç saat boyunca caddede ayakkabı boyar cep harçlığımı çıkarırdım. Kimileri gibi bu harçlığı kötü alışkanlıklara harcamadım ve kendimi geliştirmek, okuyacak kitap satın almak ve bilgisayar kursu vb. şeyler görmek için harcadım. Lisedeyken aynı şekilde çalıştım. Yaz aylarında ve haftasonlarında sürekli yapacak ufak tefek işler buldum, inşaatlarda çalıştım. Üniversite yıllarımda aynı şekilde hep çalıştım. Üniversite arkadaşlarım iş beğenmezken ben iki iş birden bulup her ikisinde de yarı-zamanlı olarak çalıştım. Sabah 7 ile öğlen 3 arasında bir fast-food dükkanında moto-kuryelik yaptım. Öğleden sonra 3 ile akşam 8 arası Üniversite'de derslerime girdim. Ders çıkışı sonrasında yerel bir barda akşam 8 ile gece 1 arasında garsonluk yaptım. Üniversite hayatım boyunca aileme yük olmak istemedim hep kendimi geçindirmeyi bildim. Çalışma azmim üniversite bittikten sonra da hep devam etti. Öğretmenlik okuduğum için atanmayı beklerken inşaatlarda amelelik yaptım, yine çalıştım. İş seçmedim, ne iş bulursam hep çalıştım.

Şu an  özel bir şirkete Turizm ve Seyahat Danışmanlığı, Yurtdışı merkezli bir Sosyal Medya Ajansına danışmanlık ve Editörlük yaparken, aynı zamanda İnternet Reklamcılığı alanında kendime ait şirketim ve çalışma arkadaşlarım var. Herkesin sandığı gibi sürekli gezmiyorum aynı zamanda çalışıyorum. :) Yaptığım 3 iş de internet üzerinden yapılabildiği için seyahatlerime engel olmuyor ve hem çalışıp hem gezebiliyorum.

Hangi üniversite mezunusun? Hangi bölüm?

Bolu - Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği okudum. Asıl okumak istediğim bölüm Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim bölümüydü ancak o dönemde yetenek sınavları ücretliydi ve benim de maddi durumum yetersiz olduğu için Sosyal Bilgiler Öğretmenliği okumak zorunda kaldım. Küçüklüğümden beri resim yapmaya hep ilgim olmuştur ve bu alanda oldukça yetenekliyim. Lise yıllarımda Türkiye genelinde düzenlenen bir resim yarışmasında Ankara birinciliği kazandım ve ödül olarak bir fotoğraf makinesi hediye edilmişti. Yine Lise yıllarımda yaklaşık 30 eserden oluşan bir yağlı boya resim sergisi açtım. Dönemin Ankara Valisi ve İlçe Kaymakamı başta olmak üzere bir çok insan sergimi gezmeye gelmişti. İnsanlık için küçük ama benim için büyük bir şeydi. :) 

Manzara Fotoğrafçılığından para kazanıyor musun? Kazanıyorsan, nasıl?

Evet kazanıyorum. Fotoğraflarımı birçok dergi ve ajansa editöryal ve lisanslama olarak satıyorum. Aynı zamanda dünya genelinde bireylere ve kurumlara kanvas baskı satıyorum. Fotoğraf satışları için 500px.com ve 1x.com gibi aracı websiteleri kullanıyorum ancak satışlarımın büyük kısmını Instagram, Facebook ve Websitem üzerinden bana ulaşan bireyler ve kurumlar oluşturuyor. 

Fotoğraf Atölyeleri yapıyor musun?

Evet. Fotoğraf alanında kendini geliştirmek isteyen insanlara (hangi seviyede olduğu önemli değil) belli bir ücret karşılığında fotoğraf atölyeleri düzenleyerek eğitim veriyorum. Bu fotoğraf atölyeleri doğa ve manzara üzerine olduğu için belli bir şehirde ve sabit bir mekanda olmuyor. Bir öğretmen olarak en iyi öğrenme yolunun sahada ve pratik yaparak olacağı kanaatindeyim. Bu nedenle atölyelerim için Seyahat Organizasyonları ve Geziler düzenliyorum. Bu organizasyonlar hakkında detaylı bilgiye websitemdeki 'Fotoğraf Turları' başlığından ulaşabilirsiniz.

Sadece Fotoğrafçılık yaparak mı geçimini sağlıyorsun?

Hayır. Fotoğrafçılık asıl işim değil. Asıl işimi 1. soruda cevapladım. Fotoğrafçılığa hobi olarak başlamıştım. Şu anda da hobi olarak görüyorum ancak ek gelir sağlamıyor da değilim. Fotoğraf satışlarımdan ve verdiğim eğitimlerden ek gelir sağlıyorum. Ama bu gelir tek başına seyahatlerim ve geçim kaynağım için yeterli olacak miktarda değil. 

Sadece Fotoğrafçılık yaparak para kazanabilir miyim? Fotoğrafçılık benim için doğru meslek olur mu?

Bu sizin ne kadar çalışmak istediğinize, yeteneğinize ve bu işe kendinizi ne kadar adadığınıza bağlı olarak değişir. Evet fotoğrafçılık başlı başına bir meslek ve bu mesleği yaparak geçimini sağlayan insanlar var. Fotoğrafçılığı hangi alanda yaptığınıza bağlı olarak gelir seviyeniz değişir. Örneğin, markalar için ticari çalışan fotoğrafçılar, dergiler ve web siteleri için editöryal fotoğrafçılık yapanlardan daha fazlasını kazanıyor. Ancak sadece düğün, portre ve stüdyo fotoğrafçılığı yaparak geçimini sağlayan fotoğrafçılar da var. Her türlü alan birbirinden oldukça farklı. Bazı fotoğrafçılık alanları daha fazla yorulmanızı ve sahada olmanızı gerektirirken bazı alanlar ise sadece stüdyo ortamında olmanızı gerektirir. En önemli şey, çalıştığınız alanda kendinizi geliştirmektir.

Fotoğrafçılığa ne zaman ve nasıl başladın?

Fotoğrafçılığa üniversite yıllarımda ilgi duymaya başladım. Yoğun çalışma temposundan dolayı resim çizmeye zaman bulamıyordum ve içimdeki sanat aşkını fotoğrafçılık üzerine yönlendirdim. 2011 yılında giriş seviyesi bir fotoğraf makinesi satın aldım ve boş vakitlerimde Bolu'nun zengin doğasında börtü böcek fotoğrafı çekerek başladım. Mezun olduktan yaklaşık iki yıl sonra ise ilk profesyonel makinamı satın aldım ve ekonomik problemlerimi aştıktan sonra Türkiye'de farklı şehirlere seyahat ederek manzara fotoğrafları çektim. Şu an hem Türkiye hem Dünya ülkelerinde ilgimi çeken bölgelere seyahat ederek manzara fotoğrafları çekiyorum. Yaklaşık 9 yıldır fotoğrafçıyım ve kendimi sürekli geliştiriyorum.

Türkiye'de çektiğiniz fotoğraflar ve emeğinizin maddi bir karşılığı var mı?

Üzülerek söylüyorum ki ülkemde fotoğrafçılığa halen "Ne yaptın sanki, altı üstü bir tuşa bastın!" anlayışı ile bakılıyor. O fotoğrafı çekmek için harcadığınız onca para ve emekten kimsenin ne yazık ki haberi yok. Herkes çektiğiniz fotoğrafları kendisine hediye etmenizi istiyor ama parasını verip satın almaya yanaşan kimse olmuyor. Bu yüzden maalesef Türkiye içinde birkaç dergi ve kurum dışında yok denecek kadar az fotoğraf sattım. Ama yurtdışından ulaşan dergi, kurum ve kişiler sayesinde (özellikle Japonya, Avustralya, Amerika ve Avrupa ülkeleri) çektiğim fotoğrafların az da olsa karşılığını alıyorum diyebilirim. 

Fotoğrafçılığa başlamak isteyen birinin izlemesi gereken yol nedir? Nasıl başlarım?

Hangi alanda başlamak istediğinizi bulun. Sonrasında ona uygun bir makina ve ekipman alarak başlayabilirsiniz. Pratik yapın ve kendinizi mükemmelleştirin, böylece tam olarak yapmak istediğiniz alanı bulabilirsiniz. Fotoğrafçılığı sadece hobi olarak görmeyin, iş tarafını da öğrenin. Bol bol araştırın, okuyun, izleyin ve öğrenin. İnsanlara iyi davranın. Dürüst olun ve çok çalışın.

Yeni başlayanlara tavsiyen var mı?

Yeni başlayanlara ilk tavsiyem bol bol pratik yapmak, makinanızın tüm işlevlerini ve değerlerini öğrenmek. Neyin ne işe yaradığını bilin, otomatik modda fotoğraf çekmeyin. Bir profesyonelden, kurstan eğitim veya staj alın. İyi bir fotoğrafçı olmak için yapabileceğiniz en iyi şey, sizi iyi temsil eden bir stil geliştirmek olacaktır. Kendi stilinizi mükemmelleştirmek için çekim yapmaya devam edin ve pratik yapın. Fotoğraflarınızın sizi izleyen kişiler ve editörler tarafından ilk bakışta tanınabilmesi çok önemlidir. Günümüzde eline makina alan her insanın potansiyel fotoğrafçı olabileceğini düşünürsek, bu insanların arasından sıyrılıp ileriye atılmanın yollarını bulmanız gerekir. Benim için en iyi iltifat, fotoğraflarımı gören insanların onu gördükleri anda tanıması ve bana ait olduğunu bilmesi olacaktır.

Hangi fotoğraf makinesini kullanıyorsun? Ekipmanın ne?

Sony aynasız sistemler ile çekim yapıyorum. Geçtiğimiz yıllarda Canon kullanıyordum ancak seyahat için daha hafif ve astro fotoğrafçılığı için mevcut en iyi sistem olduğuna inandığım Sony aynasız sistemlere geçiş yaptım. Fotoğraflarımın ve profesyonel videolarımın büyük bir kısmını Sony A7-3 ile çekiyorum. Video konusunda oldukça başarılı bir makine aynı zamanda yıldız fotoğrafı çekmek için iso hassasiyeti çok başarılı. Daha büyük boyutlu fotoğraflar çekmek için ise Sony A7R-2 (42,4 megapiksel) kullanıyorum. Kullandığım ekipmanın tam listesi şöyle:

Kamera: Sony A7-3, Sony A7R-2 ve GoPro Hero 4 

Lensler:  Sony16-35mm f4 / Sony 24-70mm f4 / Sony 70-200mm f4

Tripod: Benro GA269TB2 Magnesium 

Drone: DJI Mavic 2 Pro

Filtreler: NiSi V5 PRO 100mm filter set, Nisi Drone Filters, Nisi Phone Filters

Yeni başlayanlara hangi makineyi tavsiye edersin?

Fiyat - fayda ilişkisi bakımından düşünecek olursak Sony A6000, A6300 ve A6500'den daha iyi bir kamera öneremem. Giriş seviyesi için hem uygun fiyatlı hem de son teknolojiyi barındıran makinalardır. Sony A6000 serisi sadece fotoğraf için değil aynı zamanda video için de oldukça kullanışlı olacaktır. Hangi alanda fotoğrafçılık yapacaksanız alacağınız lensi de o alanın ihtiyaçlarına ve bütçenize göre kendiniz belirlemelisiniz. Örneğin portre ve düğün fotoğrafçılığı için prime lensler tercih edilirken, manzara fotoğrafçılığı için ise geniş açılı ve tele-foto lensler tercih edilir. Lütfen hangi lensi alayım sorusunda ısrarcı olmayın. Her markanın onlarca çeşit lensi var, o yüzden kimseye bir öneri yapamam. Kendi lensinizi kendiniz araştırıp bulmalısınız.!

Hangi fotoğraf düzenleme programlarını kullanıyorsun? Tavsiyen ne?

Fotoğraflarımı her zaman RAW formatta çekiyorum. Hiçbir zaman jpeg çekmedim. RAW format, fotoğrafın işlenmemiş ham hali olduğu için günümüz karanlık odası olan dijital programlar aracılığıyla daha kolay ve sağlıklı düzenlemeler yapma imkanı veriyor. Bu sebeple çekim aşamasında her zaman RAW formatta çekip çekmediğimi kontrol ederim. Bu en önemli şey.

Düzenleme aşamasında ise Adobe Lightroom Classic CC, Adobe Photoshop CC 2019 ve Luminar 3 programlarını kullanıyorum. Adobe firmasının ürettiği yazılımlar sektördeki en güçlü ve en kapsamlı yazılımlar olduğu için bunları tercih ediyorum. Fotoğrafların basit düzenlemesini Adobe Lightroom Classic CC ile yaptıktan sonra detaylı düzenlemesi için Adobe Photoshop CC 2019 + Luminar 3 programlarını kullanıyorum.

Fotoğraflarımı nasıl çektiğimi ve düzenlediğimi merak edenler için Fotoğraf Turları, Atölyeler ve Söyleşiler organize ediyorum. Sosyal medya kanallarıma ve e-posta listeme abone olarak sınırlı kontenjan için yaptığım bu organizasyonlardan haberdar olabilirsiniz.

Kaç ülke gezdin?

İlk yurtdışı seyahatimi 2015 yılında Endonezya'nın Bali adasına yaptım. Normalde ilk yurtdışı seyahati için daha yakın ülkeler tercih edilir. Ben Bali adasına daha önce 3-4 kez giden bir arkadaşım ile birlikte gitmiştim ve oradaki bir çok manzara lokasyonunu bildiği için Bali adasını tercih ettim. Sonrasında ise Avrupa ülkelerini gezdim. Pek çok kimsenin adını dahi bilmediği Faroe Adaları, Grönland, Patagonya ve Kuzey Vietnam dahil bir çok zorlu ve uzak ülkeyi gezdim ve fotoğrafladım. Böylece bugüne kadar 40'dan fazla ülke gezmiş oldum. Bu ülkelerin bazılarına, farklı mevsimlerde fotoğraflamak için 2 veya 3 kez gittim. 

Gezdiğin ülkeler arasında en çok beğendiğin ilk 3'ü hangisi oldu?

Herkesin beğeni anlayışı farklıdır. Benim beğeni anlayışım ise gezdiğim ülkeleri öncelikle doğasına, medeniyet seviyesine ve kültürüne göre değerlendirmek. Bu açıdan bakacak olursak mükemmel doğası, inanılmaz alp dağları ve medeniyet seviyesi ile benim için ilk olarak İsviçre gelir.

İkinci ülke ise bizim ülke ile hemen hemen aynı olan iklim şartları, Akdeniz'e olan kıyıları ile güneyde deniz, orta kısımlarında yeşil alanlar ve kuzeyde Dolomit dağları ile dört mevsim apayrı güzellikleri ve tarihi barındıran İtalya gelir.

Üçüncü sırada ise aktif volkanik dağları, yemyeşil toprakları, sayısız şelaleleri ve kuzey ışıkları ile İzlanda gelir diyebilirim. 

Henüz gezmediğiniz ülke kaldı mı? :)

Dünya'da yaklaşık olarak 206 ülke var. Ben henüz 40 küsur ülke gezdim. Yani daha yolun başındayım. :) Ölmeden önceki hedefim hepsini gezmek..

 

Merak ettiğin sorunun cevabını bulamıyor musun ? Instagram üzerinden bana mesaj olarak gönderebilirsin! @cumacevikphoto