Referanslar ve Değerlendirmeler

2017’nin Kasım Ayında yaptığımız Kapadokya Turu’ndan bir hatıra fotoğrafı.

Serkan Sönmez - Yazılımcı

Yıllardır gitmek istediğim rotaydı Karadeniz. Bir anda karar verdim ve geziye katıldım. Efsane bir gezi oldu. Gezide planlananın dışına bile çıkıp sürpriz yaylalara gidildi. Gezi boyunca, elinden gelenin fazlasını bizler için harcayan bir çift vardı, tekrardan onlara böyle bir gezi yaptıkları için teşekkür ediyorum... Gezideki arkadaşlıklar da, geriye kalan en büyük eserler bence... Tekrardan teşekkürler.

 

Dennis Hellwig - Professional Photographer - Germany

I met Cuma and his wife Merve at the Kayseri & Cappadocia photo tour in Turkey. Both were very nice and helpful and it was very important for them that the group feels comfortable. I felt that the tour was very well planned and organized. During the tour, both did everything that we all got good pictures. Especially Merve were posing for us a few times in the cold. Both are very down to earth, I even thought at the beginning, both would also be workshop participants of the tour. Check out their work on Instagram too! I hope we will meet again soon! Good luck on your journey!

Şeref Önder - B Planı Reklam ve Tanıtım

Yaptığı işi sevmesinden gelir bir insanın donanımı, tecrübesi ve bilgisi. Ama bunları cömertçe paylaşacak yüreğe sahip olmak “iyi bir insan” olabilmekten geçer... İnanılmaz keyifli, dolu dolu, film şeridi gibi geçen bir organizasyonda bu iyi insanları tanımak ne keyifli bir tat bırakıyor insanın damağında... Eşi sevgili Merve “başarılı bir erkeğin arkasında yine başarılı ve güçlü bir kadın vardır” sözünün ne güzel bir ispatı... İyi ki varsınız. Bize yaşattığınız bu tat hayatınızdan hiç eksik olmasın.

 

Prof. Dr. Güliz Elal - Psikolog / Yazar

Uzun süredir fotoğraflarını beğeniyle izlediğim Cuma ve Merve Çevik'in üç gün süren Kapadokya fotoğraf atölyesi 'olmazsa olmaz' idi. Gezinin her açıdan mükemmel geçmesi, ilk iletişime geçtiğim andan itibaren sergiledikleri titiz ve profesyonel yaklaşım, bilgi ve tecrübelerini paylaşma ve öğretme şevki ve sahip oldukları sonsuz enerjik, pozitif ve cana yakın kişiliklerinin sonucu idi. Bu platformdan bir kez daha içten teşekkürlerimi iletmek isterim.

1-7 Haziran 2018’de yaptığımız Karadeniz Fotoğraf Turu’ndan bir hatıra.

1-7 Haziran 2018’de yaptığımız Karadeniz Fotoğraf Turu’ndan bir hatıra.

Eren Diler - Veteriner Hekim

Dolu dolu 3 gün geçirdik yeri geldi uykusuz kaldık yeri geldi çok üşüdük ama hepsi çok güzel fotoğraflar çekmek içindi. Cuma ve eşi Merve sağ olsunlar herkes ile ayrı ayrı bıkmadan usanmadan ilgilendi. Tur sayesinde fotoğrafçılık olarak çok şeyler öğrendim. Bu kadar müthiş iki fotoğrafçıyla tanıştığım için kendimi şanslı hissediyorum. Ayrıca grup arkadaşları da çok eğlenceliydi. İlk yurt dışı turlarını sabırsızlıkla bekliyorum.

 Betül Arslan - Matematik Öğretmeni

Cuma ile Merve’nin düzenledikleri üçüncü turdu ve ben ilk ikisine de katılmayı çok istemiştim ama bazı aksiliklerden dolayı ikisinde de son dakika vazgeçmek zorunda kaldım. Artık 3. turun yapılacağı açıklandığında ne olursa olsun gideceğim dedim kendi kendime ve bunu dediğime bir saniye bile pişman etmediler beni. 3 gün ancak bu kadar dolu dolu yaşatılabilirdi ancak bu kadar gezilebilir farklı mekan, konsept ve konumda çekim yapılabilirdi. Bi sonraki turu iple çekiyorum. Olumsuz bi eleştiri de yazmak isterdim buraya ama bu kadar naif, temiz kalpli, egosuz ve de alçakgönüllü bir çifte yazabileceğim hiç bi eleştiri yok. Yeni çok güzel projelere imza atmanız dileğiyle, sizi tanımak çok güzeldi. Teşekkürler!

Mutlu Çağlar - Türkçe Öğretmeni

İnanılmaz enerjik bir çift ile fotoğraf gezisine gitmek isteyenlere önceden uyarıdır; enerjileri hiç bitmiyor ve sürekli öğretme eğilimi içindeler. Eğer tembel ve sakin bir kişiliğiniz varsa bu insanlardan uzak durun! Çok dürüst, çok kaliteli ve oldukça donanımlı insanlar. Karı koca uyumları ve saygıları çok iyi. Bir daha katılmak değil onlarca kere gözüm kapalı katılmak isterim.. Teşekkürler!

 

Eren Şahin - Fotoğrafçı

Kapadokya ve Yılkı Atları gezisi sonrası bu değerlendirmeyi yazıyorum. Gezi başından sonuna güzel planlanmıştı ve bu sayede beklediğimin üzerinde güzel fotoğraflar çektim. Güler yüzleri ile bizim istediğimiz kareleri yakalamamız için ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Buz gibi soğuk havada bize modellik yapan Merve, herkes istediği fotoğrafı çekene kadar o soğukta askılı elbiseyle bize poz verdi. Cuma ise akşamları verdiği küçük Photoshop eğitimleri ile çok önemli bilgi paylaşımlarında bulundu. Tekrar bir tura katılır mıyım, kesinlikle evet hiç tereddüt etmeden herhangi başka bir tura katılırım. Teşekkürler, Cuma & Merve.

2017’nin Aralık Ayında yaptığımız Kapadokya, Kayseri ve Tuz Gölü fotoğraf gezisinden bir hatıra fotoğrafı.

2017’nin Aralık Ayında yaptığımız Kapadokya, Kayseri ve Tuz Gölü fotoğraf gezisinden bir hatıra fotoğrafı.

Ayşen Bakış - Bankacı

1-7 Eylül 2018 Karadeniz turuna katıldım. Cuma ve Merve’nin fotoğraf tutkunu, yardımsever, samimi, paylaşımcı, her detay ve herkes ile büyük bir incelikle ilgilenen hallerine hayran kaldım. Fırsat bulduğum sürece gezilerine tereddütsüz giderim çünkü her konuda destek olacaklarından şüphem yok. Fotoğraf alanında kendilerini çok çok geliştirmişler, efsane fotoğrafları ve bakış açıları var, geliştirmeye de devam ediyorlar ve bu konuda da çok paylaşımcılar. Kendi adıma çok şey öğrendim. Katılımcılar da çok samimi olduğu için inanılmaz eğlendim. Yeni gezilerde buluşmak dileğiyle. Sevgiler...

Önder KöktürkMühendis

Kısa bir süre önce kendisini ve eşini tanımaktan ve aktivitelerinden birisine katıldığım için çok mutluyum, kendimi şanslı hissediyorum. Hayata , Fotografa tutkulu bakışları ile ilerleyen zamanda Fotograf dünyasında çok daha önemli yerlere geleceklerine ve başarılara imza atacaklarına inanıyorum.

Ezgi Erol - Bankacı

Cuma Çevik ve eşi Merve Çevik, paylaşımları ile harikalar yaratan muhteşem fotografçılar benim için. İlk olarak düzenledikleri Temmuz/2018 dönemindeki Kayseri - Kapadokya fotoğraf turuna, Eylül/2018 döneminde ise Karadeniz fotoğraf turuna katıldım. Bu turlar onları daha yakından tanımama vesile oldu. Her iki tur da resmen efsaneydi. Fotograf konusundaki bilgi ve birikimlerine yakından şahit olmanın yanı sıra, tura katılanlara gösterdikleri ilgi alaka ve samimiyeti de görünce ne kadar doğru bir tercih yaptığımı anladım. Harika insanlar. Turları oldukça verimli ve bir o kadar da keyifli geçiyor. Ayrıca süpriz lokasyonlar da olabiliyor. Tüm katılımcıların sorularını bıkmadan usanmadan samimiyetle cevaplayıp çözüm üretiyorlar.

Seyahat etmeyi çok seven, fotoğrafa inanılmaz gönül vermiş maceraperest Cuma ve Merve'yi çok daha iyi yerlerde göreceğimizden eminim.Ben şahsen bundan sonraki düzenleyecekleri fotoğraf atölyelerini de yakından takip ediyorum ve imkanlar el verdikçe katılacağım. Bu bağlamda herkese kesinlikle tavsiye ediyorum, asla pişman olmazsınız.

1-7 Eylül 2018’de yaptığımız Karadeniz Yayla Turu’ndan bir hatıra fotoğrafı.

1-7 Eylül 2018’de yaptığımız Karadeniz Yayla Turu’ndan bir hatıra fotoğrafı.

Oğuz BüktelŞeker Portföy Yönetimi A.Ş.

Sevgili Cuma ve Merve'nin programı, şimdiye kadar katıldığım fotoğraf turları arasında en verimlilerinden, en eğlencelilerinden biri oldu, tüm gezi boyunca çok güzel mekanlarda, çok güzel fotoğraf imkanları yaratıldı, kurgular yapıldı, sohbetler edildi ve eğlenildi.. Yeni dostlar kazandık.. Çok teşekkürlerimizle..

Tom Archer - Professional Photographer - United Kingdom

Cuma is an amazing photographer and a really lovely guy. Make sure you check his work out!

Dvora Mathews - United States

Incredible. He does amazing work. I could and do, look at his photography every day.

Ahmet Gültekin - Profesyonel Fotoğrafçı

Karadeniz fotoğraf turu her dakikası mükemmel ötesiydi. Unutamayacağımız zamanlar geçirdik, çok eğlendik, çok güldük, çok güzel fotoğraflar çektik ve harika insanlarla tanıştık. İyiki katılmışım, bir sonraki tur için sabırsızlanıyorum.

Bahtiyar KoçMühendis

Kapadokya ve kayseri fotoğraf turuna katıldım. İlk kayıt anından son güne kadar çok ilgili ve disiplinli çalışması harikaydı. Programda olmayan farklı çekimler de yaptık. Bilgi paylaşımı konusunda çok olumlu, ki bilginin kolay ulaşılabilir ama maddi değeri olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Katılımcı sayısını maddi amaçları 2. plana atarak uygun sayıda tutması harikaydı, bence bu eğitimci kişiliğinden kaynaklanıyor. Kendisini ve eşini iyi yerlerde görmemiz çok uzak değil çünkü bu işi çok seviyorlar ve çok çalışıyorlar. Samimi kişilikleri onları mutlaka bir yerlere getirecektir. Tekrar görüşmek üzere. Teşekkürler.